03.04  (czwartek ) godz.  17.00

Fabryka Kultury / sala widowiskowa  ul. Cieszyńska 2

Pokaz spektaklu tanecznego „KRYJÓWKA”

OPOWIEŚĆ O ANNIE FRANK

Spektakl baletowy Teatru Tańca Marioli Ptak z muzyką na żywo w wykonaniu Oli Bilińskiej.

 

 

„Kryjówka”

Scenografia: Mariola i Grzegorz Ptak

Choreografia: Mariola Ptak i Teatr Tańca

Muzyka: Ola Bilińska

 

„…Wbrew wszystkiemu naprawdę wierzę, że ludzie w głębi serca są naprawdę dobrzy… „ /Anna Frank/

Spektakl opowiada językiem tańca o życiu Anny Frank. Punktem odniesienia i inspiracją był „Dziennik Anny Frank” i jej opowiadania.  Tańcem można wyrazić ponadczasowe uczucia, które łączą nas mimo upływu czasu tj. codzienna troska o siebie nawzajem, dążenie do pokoju, tolerancji, radości życia. Anna  wraz z rodziną znalazła kryjówkę, ale z czasem odkryła, że kryjówką mogą być przyjaciele, marzenia, pasja pisania. To wszystko sprawiło, że nie umarła w niej nadzieja. To nasze przesłanie w tej opowieści. Spektakl złożony jest ze scen – obrazów. Każda scena dotyka poszczególnych wydarzeń z życia Anny, jej rodziny i przyjaciół. Dom, szkoła, oficyna, strach, oczekiwanie na świat bez wojny, śmierć i odzyskanie życia poprzez dziennik. To przesłanie jest nadzieją mimo wszystko, że jeżeli będziemy dla siebie kryjówką, dobry świat nie zniknie. Damy radę ochronić to co w nas najpiękniejsze, nawet jeżeli czasami wydaje się to niemożliwe.

 

Teatr Tańca Marioli Ptak powstał w 2016 roku w Cieszynie jako kontynuacja zaawansowanej grupy dzieci i młodzieży Małej Szkoły Baletu. Spektakle wystawiane były na scenach teatrów i domów kultury  w Kędzierzynie Koźlu, Katowicach, Cieszynie, Ostrawie, Skoczowie, Wiśle. Teatr Tańca współpracował m.in. z Małymi Instrumentami, zespołem Lor, Jacaszkiem, Anną Rydel. Wystawione dotąd spektakle to: Ogród (2016), Listy w Butelce – opowieść o Irenie Sendlerowej (2018), Oto moja Baśń – Andersen / Chopin (2019), Dom Sierot  Janusza Korczaka (2020), Dziadek do orzechów (2021), Święto Wiosny (2022), W Teatrze Cudów – Szancer (2022), Sekret Huga (2024).

 

Ola Bilińska — wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, edukatorka. Inspiruje ją tradycja, przyroda, podróże, literatura. Liderka post-folkowego Babadag, połowa duetu retro-elektro Bye Bye Butterfly z Danielem Pigońskim, śpiewa/ła w takich formacjach jak Muzyka Końca Lata, Nachum, Płyny, Zbigniew Wodecki and Mitch and Mitch Orchestra and Choir, Horny Trees, Rara. Doceniana w Polsce i na świecie jako wokalistka przywracająca do życia tradycyjne utwory żydowskie w jidysz. Za płytę „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“ z autorskimi aranżacjami przedwojennych kołysanek, nagrodzona Folkowym Fonogramem Roku — nagrodą Programu II Polskiego Radia, najważniejszym wyróżnieniem za muzykę nową osadzoną w tradycji. Za album — „Libelid – pieśni miłosne jidysz” otrzymała nominację do tego wyróżnienia. Laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej za propagowanie kultury jidysz w Polsce i na świecie. Współpracowała m.in. z: Maciej Cieślak, Andrzej Smolik, Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska, Pablopavo, Paweł Szamburski, Hubert Zemler, Olo Walicki, Konrad Kucz, czy Marcin Macuk. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Czechach, Francji, Rosji i Gruzji, na Słowacji, Litwie i w USA. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych i filmów; równolegle prowadzi warsztaty muzyczne w całej Polsce, w Ośrodku Kultury w Sejnach prowadzi dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne. Mama 9-letniej Wandy i 5-letniej Kaliny.

 

 

wstęp wolny  tylko za okazaniem wejściówki.

wejściówki do odebrania w Fabryce Kultury ul. Cieszyńskiej 2 w godz. pracy Ośrodka od 25 marca