W 2019 roku AKF „Klaps” obchodził jubileusz 50-lecia. Był to rok obfitujący w artystyczne projekty i propozycje kulturalne. Działo się tak wiele i w takim tempie, że mogło zabraknąć czasu na delektowanie się, na smakowanie, na powolne przyglądanie się. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć, pokazać raz jeszcze, zaprezentować w nowej przestrzeni wystawy fotograficzne z ubiegłorocznego cyklu.

Zaczynamy od wystawy pod tytułem „Portret i pejzaż” Weroniki i Jana Dzidów.

O wystawie

Wystawa fotografii Weroniki i Jana Dzidów jest pewnym podsumowaniem ich prawie 50-letniego uczestnictwa w działalności Amatorskiego Klubu Filmowego KLAPS. Widoczny w prezentowanych zdjęciach wybór tematów jak i sposób ich widzenia niewątpliwie wywodzą się z wieloletniej i wielowymiarowej aktywności w Klubie. Zarówno w fotografii pejzażowej jak i portretowej, stosują bardzo oszczędne środki wyrazu, unikając elektronicznych korekt i przetworzeń.

 

Notki biograficzne

Weronika Dzida

Czynnie działa w AKF KLAPS od 1970 roku. Brała udział w wielu realizacjach filmowych Klubu, zwłaszcza w latach siedemdziesiątych. Fotografią zajmuje się od wielu lat, wykonując zdjęcia obyczajowe i rodzinne, ale jej ulubionym tematem jest pejzaż. Przedstawione obrazy są bardzo osobiste zarówno w wyborze tematu, jak i opracowaniu. Wystawione prace obejmują okres ostatnich kilku lat.

 

Jan Dzida

W Klubie działa od 1969 roku. W okresie pierwszej dekady był autorem zdjęć do większości filmów zrealizowanych wraz z bratem Franciszkiem Dzidą. Równocześnie zaczął fotografować, ale warto podkreślić, że najpierw był operatorem kamery. Wydaje się, że do dzisiaj ma to wpływ na jego zdjęcia – często są jakby zatrzymanymi kadrami z filmu. Wykonuje fotografię pejzażową poszukując obrazów o wyjątkowym uroku, jednak szczególnie bliski jest mu portret, w którym próbuje dotrzeć do wnętrza osoby fotografowanej, do jej osobowości.