KOMUNIKAT W SPRAWIE ZAJĘĆ 29 MAJA I 5 CZERWCA

WAŻNE INFORMACJE

  • zajęcia plastyczne
📣 Przypominamy, że w dniach 29 maja oraz 5 czerwca (piątek) zajęcia plastycznie nie odbywają się.
Zapraszamy na zajęcia plastyczne 12 czerwca 🖼

  • zajęcia filmowe
    Zajęcia z piątku 29.05 przeniesione zostają na czwartek 28.05 w tych samych godzinach (16:30-18:00) ❗️
  • ❌ 5 czerwca zajęcia nie odbędą się, zapraszamy 12 czerwca.

 

  • 5 czerwca Fabryka Kultury będzie zamknięta. Przepraszamy za utrudnienia.


Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla AKF "KLAPS"

Szanowni Państwo – chwalimy się!

Na początku 2024 roku, roku jubileuszowego, wystąpiliśmy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie zbiorowej nagrody okolicznościowej. Powodowało nami przekonanie, że za wierność śmiałej i pięknej idei, nowatorskie i wielorakie działania, nadążanie za trendami i stawianie czoła nowym wyzwaniom, bogaty dorobek twórczy i wartościowy wkład w historię ruchu amatorskiego i polskiego kina, wielkie zaangażowanie w ochronę regionalnego dziedzictwa kulturowego i promocję sztuki oraz wyjście obronną ręką z niezwykle trudnych sytuacji w ostatnich latach a także rozwijanie ciekawej współpracy ze środowiskami artystycznymi w kraju i za granicą Amatorski Klub Filmowy „Klaps” z okazji jubileuszu zasługuje na taką nagrodę. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przychyliło się do naszego wniosku i przyznało nam nagrodę i to w wysokości 20 tysięcy złotych! Planujemy zakup sprzętu do pracowni filmowej i fotograficznej. Radujemy się!!!


Klub czytelniczy

26.10.2025 | niedziela | godzina 17.00
Klub czytelniczy „Bez tytułu”
Spotkanie: Herbert. Kontynuacja

Więcej Info


II Turniej Jednego Wiersza "Exodus '26"

II Turniej Jednego Wiersza „Exodus ’26”

Pełna galeria z wydarzenia

Przejdź na Facebooka

I NAGRODA

II NAGRODA

III NAGRODA

Dominika Miedzińska-Golczyk

Częstochowa

 

Semafor 

W środę siedzieliśmy 

obok siebie 

w tramwaju 

Możliwe, że z biblioteki 

mieliśmy tę samą książkę 

I te same filmy z wypożyczalni 

W Stylowej mówiłeś 

że okropne te kolorowe galaretki 

Możliwe, że właśnie te 

zamawiałam codziennie 

Nasze płaszcze wisiały 

na tym samym wieszaku 

w teatrze 

A bilety z opery skończyły 

w tym samym koszu 

Jakie piękne zbiegi okoliczności 

Włączcie semafor 

Włączcie semafor! 

Zanim zderzą się nasze światy

Bogusława Chwierut

Libiąż

Jak główka maku 

Mama coraz starsza z główką maku 

Dźwiga całe niebo 

Rankiem jej włosy lśnią srebrem 

Przyleciał do niej gołąb 

Przyjaciel od trudnych rozmów 

Wstydliwe ukrywa swoje problemy ale jemu powierza wszystko 

Każde zapomnienie i wspomnienie 

Jej Bóg siada obok prowadzi po ścieżce modlitw 

Idą nie wiadomo dokąd 

Nie była przygotowana by wyjść na ulice 

Błękitne niebo się przestraszyło naocznie pokazując chmury 

Jest jak w filmie nigdy nie wiesz jak to się potoczy 

Mama stąpa ostrożnie jakby dziś dostała nowe nogi 

Pod stopami kruchy lód wydaje jęki 

Opuchłe kostki przebijają się przez rajstopy 

Myśli że herbata rozwiąże kłopoty pije ją rano i wieczorem 

Lubi swoją szklankę z uchem i sukienkę podarowaną przez ojca 

Wypłowiałe kwiaty ożywają wraz z promieniami 

Które wpadły przypadkowo do kuchni 

Siedzi nieruchomo w pyle światła 

Czasem mieszka w moich źrenicach 

I budzę się nocą i myślę o niej 

Czy powiedziałam jej wszystko…

Alicja Chlebicka 

Mazańcowice 

 

ulęgałki 

płat skóry rozdzierany tępym łomem 

i krzyk sztachet płotu – ostatni 

gwałtem poczęte nie urodzone 

martwe tkanki w rozstrojonej ziemi 

w gnieździe strachu pośrodku wsi 

nie widzą gałki ulęgałki 

śmiechu i narodzin 

przeleżą jeszcze kilku prezydentów 

a kiedy wreszcie zawisną w historii 

kartach obok swoich katów 

cierpliwe cierpieniem 

nie tak będą cierpkie

PROTOKÓŁ

POBIERZ

UTW 2025/2026 - informacje

Szanowni Państwo, po przerwie wakacyjnej wracamy z cyklem spotkań w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chybiu. Zapraszamy na spotkania, wykłady, prelekcje, filmy. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i pomysły. W tym półroczu proponujemy spotkania dwa razy w miesiącu i mamy nadzieję na zbudowanie ciekawych relacji i grupy zainteresowanych. Serdecznie zapraszamy!

Więcej Info


WYJAZD DO TEATRU STAREGO W KRAKOWIE

TERMIN: 24 MAJA /NIEDZIELA/ 2026 

GODZIAN SPEKTAKLU: 19:15

CZAS WYJAZDU: 16:00

KOSZT PRZEJAZDU: 50 ZŁ

BILET NA SZTUKĘ: 90 ZŁ

_______________

RAZEM: 140 zł

_______________

Zapisy otwarte od 7 kwietnia - zapraszamy do biura Fabryki Kultury (ul. Cieszyńska 2, Chybie) od wtorku do piątku w godzinach 9-17.

 

PANNY Z WILKA - https://bilety.stary.pl/wydarzenie/?id=133904

…odszedł zanim się dowiedział, jak to wszystko nic nie znaczy, to, co człowiek postanawia i dokonywa świadomie, a wszystko ważne dokonane niechcący zostaje gdzieś za nami i potem nas ściga. (Jarosław Iwaszkiewicz, Panny z Wilka).

Odwiedzający Wilko po 15 latach Wiktor przegląda się we własnych wspomnieniach i podejmuje próbę zrekonstruowania siebie samego. Spotkanie z kobietami z przeszłości konfrontuje go z pustką i jałowością własnej egzystencji, doświadczenie wojenne odebrało mu zdolność przeżywania uczuć. W spektaklu jednak, tytułowe panny – siostry z Wilka, nie są tylko fantazmatem kobiecości i projekcją bohatera, zyskują własny głos i tożsamość. Agnieszka Glińska z Martą Konarzewską świadomie zawłaszczają Iwaszkiewiczowską narrację i oddają pole kobiecym bohaterkom opowiadania. Na Wiktora patrzymy ich oczyma, dowiadujemy się również, w jaki sposób czas, który upłynął, zmienił je same. Gdzie zaczyna się i kończy życie? Kiedy o sobie decydujemy? Czym jest osobista wolność i nasze życiowe wybory? – Spektakl Agnieszki Glińskiej łączy tkankę opowiadania Iwaszkiewicza z kontekstem tych pytań dziś.

Być może Jarosław Iwaszkiewicz byłby zdziwiony adaptacją swojego pięknego opowiadania w Starym Teatrze w Krakowie. Ale o tym możemy tylko przypuszczać. Pewne jest, że „Panny z Wilka” w reżyserii Agnieszki Glińskiej to bardzo ciekawa interpretacja tej prozy i świetny spektakl.

Wojciech Majcherek, onet.pl

 

 

Nagrody i wyjazdy:

Nagroda specjalna za zbiorowy portret kobiecości dla Kai Chmielewskiej, Aldony Grochal, Ewy Kaim, Pauliny Puślednik, Anny Radwan i Doroty Segdy

2019 – 24. Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne”, Lublin

2020 – 60. Kaliskie Spotkania Teatralne – Nagroda specjalna za zbiorowy portret kobiecości dla Kai Chmielewskiej, Aldony Grochal, Ewy Kaim, Pauliny Puślednik, Anny Radwan i Doroty Segdy

2021 – 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” – Nagrody indywidualne dla Ewy Kaim i Anny Radwan

Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

obsada

Natalia Kaja Chmielewska

Aldona Grochal

Ewa Kaim

Paulina Puślednik, /Paulina Kondrak 

Anna Radwan

Dorota Segda

Szymon Czacki

Adam Nawojczyk

Jacek Romanowski

Robert Ciszewski (gościnnie), Stanisław Linowski, Mikołaj Kubacki, Maciej Charyton 

Stanisław Linowski, Michał Balicki (gościnnie) 

Łukasz Szczepanowski, Przemysław Przestrzelski, Przemysław Kowalski (gościnnie) 

 

 

Twórcy

Agnieszka Glińska reżyseria / opracowanie i adaptacja

Marta Konarzewska scenariusz i adaptacja

Monika Nyckowska scenografia

Igor Nikiforow, Jerzy Rogiewicz muzyka

Jacqueline Sobiszewski reżyseria światła

Ewa Wrześniak inspicjentka / suflerka

Paulina Puślednik asystentka reżyserki

Jagna Janicka kostiumy

Anna Rogóż asystentka scenografki

Ewa Pieronkiewicz (ASP) asystentka kostiumografki

Weronika Pelczyńska konsultacje choreograficzne

Franciszek Przybylski wideo


Konkurs Poetycki Exodus '25

STREFA EXODUS

15 listopada odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Exodus ’25.

Podczas tego wspaniałego wydarzenia odbył się recital Mariusza Śniegulskiego oraz spotkanie z poezją Tadeusza Jasturna.

P R O T O K Ó Ł

z obrad jury Konkursu Poetyckiego Exodus ‘25

Jury Konkursu Poetyckiego Exodus ’25, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Bez Limitu”, w składzie: Tomasz Jastrun – przewodniczący, Mirosław Bochenek i Juliusz Wątroba, obradujące 3 listopada 2025 roku, po zapoznaniu się z 920 zestawami wierszy postanowiło przyznać:

* Pierwszą nagrodę w wysokości 4000 złotych (brutto), Dominice Miedzińskiej-Golczyk z Częstochowy (godło: Listopad25) za zestaw wierszy „Do Matki”, „Lata dwudzieste” i „Walizki”.

* Drugą nagrodę w wysokości 3000 złotych (brutto) Emilii Mazurek z Warszawy (godło: Czukcza) za zestaw wierszy „Postój”, „Armand Duplantis bije rekord świata” i „Pierwszy grzech główny”.

* Trzecią nagrodę w wysokości 2000 złotych (brutto) Maciejowi Gardziejewskiemu z Warszawy, (godło: Berberys) za zestaw wierszy *** (Wypatrywali ludzi z kwiatami”, *** (Batiuszka Mykoła budzi się przed świtem” i *** (Oficer właśnie zamykał furtkę).

Jury przyznało również sześć równorzędnych wyróżnień w wysokości 500 złotych (brutto) każde:

* Anecie Jasłowskiej z Wrzosowa w gminie Kamień Pomorski (godło: Sznur Jutowy) za wiersz „Bez skrzydeł”,

* Katarzynie Kamińskiej z Oleśnicy (godło: Różnicówka) za wiersz „Zapleciny”,

* Małgorzacie Machnicy z Lublina (godło: Szepciara) za wiersz „Jeśli zapomnę”,

* Jakubowi Wasilewskiemu z Koła (godło: Lapis-Lazuri) za wiersz „Warszawski spleen”,

* Kacprowi Wiewiórze z Bralęcina w gminie Dolice, województwo zachodniopomorskie (godło: Wersyfikator) za wiersz „To pytanie nie na miejscu”,

* Leszkowi Wójcikowi z Lubaczowa (godło: Teofrast) za wiersz „Trudno”.

Jurorzy są zaskoczeni dużą ilością nadesłanych na konkurs prac, a szczególnie dobrych wierszy i mają nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany, a także, że w przyszłych edycjach zostanie uhonorowanych jeszcze więcej artystów pióra.

Chybie, 3 listopada 2025 roku

 

Dominika Miedzińska-Golczyk, I nagroda

Do Matki

Drogi byś nie poznała 

Skręca się teraz po asfaltowym ślimaku 

Ani muzyki, w której nie ma melodii 

Ani rozmów przez komputer 

Inny jest też smak pomidorów 

Wiesz, nie ma już telefonów z tarczą 

Są czaty i wideorozmowy 

Nie ma spontanicznych odwiedzin 

Ani odpustów z karuzelą 

Rzadko już czuję zapach 

krochmalonej pościeli 

i świeżego prania na sznurze 

Ale konstelacja gwiazd na letnim niebie 

jest taka sama 

I zapach skoszonej trawy 

I ból zdartego kolana 

jest taki sam 

Są teraz mamy, które tulą dłużej 

i ludzie, którzy mówią „kocham” bez wstydu. 

Nie trzeba milczeć ze strachu ani bać się głodu 

I mnie byś nie poznała 

Może po dłoniach 

Są teraz takie jak Twoje

Emilia Mazurek, II nagroda

Postój

Zmrok. Parking na autostradzie

gdzieś za Klagenfurtem. Miasteczka

wtulone w miękkość dolin

zapalają kryształowe lampy

w koncertowych salach pod gołym niebem.

Wracam ze stacji benzynowej,

taszcząc plastikowe baniaki z wodą.

Za moimi plecami

kłócą się po rumuńsku

kierowcy ciężarówek. Swojsko,

soczyście.

Właśnie wysiadłaś z kampera. Ciekawskimi

nozdrzami zapamiętujesz zapach jeszcze

rozgrzanych górskich łąk. Nareszcie uwolniona

z podróżnego odrętwienia

wbiegłaś w przydrożną zieleń.

Do reklamówki rwiesz mirabelki

z poskręcanych gałęzi.

Jedną garść owoców ciskasz w niebo;

żółte kulki nie spadły, pozostają

jasnymi punktami na ciemnym stropie.

Światła rozpędzonych samochodów

przecinają twoje ciało jak strzały z bata

ostatnimi akordami Mondnacht Schumanna.

Maciej Gardziejewski, III nagroda

Oficer właśnie zamykał furtkę, gdy podjechali

pod dom. Zdążył jej przekazać list, decyzję

o awansie, słowa współczucia od Państwa,

wsiadł pośpiesznie do samochodu i odjechał.

Ona stała przed chałupą z tym listem

w dłoni gdy postawili na podwórku kartony

ze zmywarką i odkurzaczem. Blada, milcząca,

nie mogła tego wszystkiego zrozumieć.

Wnieść? Zapytał niższy pokazując głową na dom.

Przed chwilą usłyszała, że od tygodnia nie żyje,

a teraz to. Przesyłka od niego. Z samego Chersonia.

Po dwóch tygodniach dotarła na ich buriackie podwórze.

Kury nieufnie zbliżyły się do paczek,

troje małych dzieci kucnęło opodal,

pierwsze krople deszczu zabębniły

o wiadro stojące na desce na cembrowinie

studni i o dna garnków schnących na płocie.

Bóg daje, Bóg zabiera, powiedział

wyższy. Życie, westchnął ten niższy.

Ukłonili się wdowie i odjechali. Mieli

jeszcze parę lodówek na pace.


Przejdź do treści