KOMUNIKAT W SPRAWIE ZAJĘĆ 29 MAJA I 5 CZERWCA
WAŻNE INFORMACJE
- zajęcia plastyczne

- zajęcia filmowe
Zajęcia z piątku 29.05 przeniesione zostają na czwartek 28.05 w tych samych godzinach (16:30-18:00)


-
5 czerwca zajęcia nie odbędą się, zapraszamy 12 czerwca.

- 5 czerwca Fabryka Kultury będzie zamknięta. Przepraszamy za utrudnienia.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla AKF "KLAPS"
Szanowni Państwo – chwalimy się!
Na początku 2024 roku, roku jubileuszowego, wystąpiliśmy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie zbiorowej nagrody okolicznościowej. Powodowało nami przekonanie, że za wierność śmiałej i pięknej idei, nowatorskie i wielorakie działania, nadążanie za trendami i stawianie czoła nowym wyzwaniom, bogaty dorobek twórczy i wartościowy wkład w historię ruchu amatorskiego i polskiego kina, wielkie zaangażowanie w ochronę regionalnego dziedzictwa kulturowego i promocję sztuki oraz wyjście obronną ręką z niezwykle trudnych sytuacji w ostatnich latach a także rozwijanie ciekawej współpracy ze środowiskami artystycznymi w kraju i za granicą Amatorski Klub Filmowy „Klaps” z okazji jubileuszu zasługuje na taką nagrodę. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przychyliło się do naszego wniosku i przyznało nam nagrodę i to w wysokości 20 tysięcy złotych! Planujemy zakup sprzętu do pracowni filmowej i fotograficznej. Radujemy się!!!

Klub czytelniczy
26.10.2025 | niedziela | godzina 17.00
Klub czytelniczy „Bez tytułu”
Spotkanie: Herbert. Kontynuacja
II Turniej Jednego Wiersza "Exodus '26"
II Turniej Jednego Wiersza „Exodus ’26”
Pełna galeria z wydarzenia
I NAGRODA
II NAGRODA
III NAGRODA
Dominika Miedzińska-Golczyk
Częstochowa
Semafor
W środę siedzieliśmy
obok siebie
w tramwaju
Możliwe, że z biblioteki
mieliśmy tę samą książkę
I te same filmy z wypożyczalni
W Stylowej mówiłeś
że okropne te kolorowe galaretki
Możliwe, że właśnie te
zamawiałam codziennie
Nasze płaszcze wisiały
na tym samym wieszaku
w teatrze
A bilety z opery skończyły
w tym samym koszu
Jakie piękne zbiegi okoliczności
Włączcie semafor
Włączcie semafor!
Zanim zderzą się nasze światy
Bogusława Chwierut
Libiąż
Jak główka maku
Mama coraz starsza z główką maku
Dźwiga całe niebo
Rankiem jej włosy lśnią srebrem
Przyleciał do niej gołąb
Przyjaciel od trudnych rozmów
Wstydliwe ukrywa swoje problemy ale jemu powierza wszystko
Każde zapomnienie i wspomnienie
Jej Bóg siada obok prowadzi po ścieżce modlitw
Idą nie wiadomo dokąd
Nie była przygotowana by wyjść na ulice
Błękitne niebo się przestraszyło naocznie pokazując chmury
Jest jak w filmie nigdy nie wiesz jak to się potoczy
Mama stąpa ostrożnie jakby dziś dostała nowe nogi
Pod stopami kruchy lód wydaje jęki
Opuchłe kostki przebijają się przez rajstopy
Myśli że herbata rozwiąże kłopoty pije ją rano i wieczorem
Lubi swoją szklankę z uchem i sukienkę podarowaną przez ojca
Wypłowiałe kwiaty ożywają wraz z promieniami
Które wpadły przypadkowo do kuchni
Siedzi nieruchomo w pyle światła
Czasem mieszka w moich źrenicach
I budzę się nocą i myślę o niej
Czy powiedziałam jej wszystko…
Alicja Chlebicka
Mazańcowice
ulęgałki
płat skóry rozdzierany tępym łomem
i krzyk sztachet płotu – ostatni
gwałtem poczęte nie urodzone
martwe tkanki w rozstrojonej ziemi
w gnieździe strachu pośrodku wsi
nie widzą gałki ulęgałki
śmiechu i narodzin
przeleżą jeszcze kilku prezydentów
a kiedy wreszcie zawisną w historii
kartach obok swoich katów
cierpliwe cierpieniem
nie tak będą cierpkie
PROTOKÓŁ
UTW 2025/2026 - informacje
Szanowni Państwo, po przerwie wakacyjnej wracamy z cyklem spotkań w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chybiu. Zapraszamy na spotkania, wykłady, prelekcje, filmy. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i pomysły. W tym półroczu proponujemy spotkania dwa razy w miesiącu i mamy nadzieję na zbudowanie ciekawych relacji i grupy zainteresowanych. Serdecznie zapraszamy!
WYJAZD DO TEATRU STAREGO W KRAKOWIE
TERMIN: 24 MAJA /NIEDZIELA/ 2026
GODZIAN SPEKTAKLU: 19:15
CZAS WYJAZDU: 16:00
KOSZT PRZEJAZDU: 50 ZŁ
BILET NA SZTUKĘ: 90 ZŁ
_______________
RAZEM: 140 zł
_______________
Zapisy otwarte od 7 kwietnia - zapraszamy do biura Fabryki Kultury (ul. Cieszyńska 2, Chybie) od wtorku do piątku w godzinach 9-17.
PANNY Z WILKA - https://bilety.stary.pl/wydarzenie/?id=133904
…odszedł zanim się dowiedział, jak to wszystko nic nie znaczy, to, co człowiek postanawia i dokonywa świadomie, a wszystko ważne dokonane niechcący zostaje gdzieś za nami i potem nas ściga. (Jarosław Iwaszkiewicz, Panny z Wilka).
Odwiedzający Wilko po 15 latach Wiktor przegląda się we własnych wspomnieniach i podejmuje próbę zrekonstruowania siebie samego. Spotkanie z kobietami z przeszłości konfrontuje go z pustką i jałowością własnej egzystencji, doświadczenie wojenne odebrało mu zdolność przeżywania uczuć. W spektaklu jednak, tytułowe panny – siostry z Wilka, nie są tylko fantazmatem kobiecości i projekcją bohatera, zyskują własny głos i tożsamość. Agnieszka Glińska z Martą Konarzewską świadomie zawłaszczają Iwaszkiewiczowską narrację i oddają pole kobiecym bohaterkom opowiadania. Na Wiktora patrzymy ich oczyma, dowiadujemy się również, w jaki sposób czas, który upłynął, zmienił je same. Gdzie zaczyna się i kończy życie? Kiedy o sobie decydujemy? Czym jest osobista wolność i nasze życiowe wybory? – Spektakl Agnieszki Glińskiej łączy tkankę opowiadania Iwaszkiewicza z kontekstem tych pytań dziś.
Być może Jarosław Iwaszkiewicz byłby zdziwiony adaptacją swojego pięknego opowiadania w Starym Teatrze w Krakowie. Ale o tym możemy tylko przypuszczać. Pewne jest, że „Panny z Wilka” w reżyserii Agnieszki Glińskiej to bardzo ciekawa interpretacja tej prozy i świetny spektakl.
Wojciech Majcherek, onet.pl

Nagrody i wyjazdy:
Nagroda specjalna za zbiorowy portret kobiecości dla Kai Chmielewskiej, Aldony Grochal, Ewy Kaim, Pauliny Puślednik, Anny Radwan i Doroty Segdy
2019 – 24. Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne”, Lublin
2020 – 60. Kaliskie Spotkania Teatralne – Nagroda specjalna za zbiorowy portret kobiecości dla Kai Chmielewskiej, Aldony Grochal, Ewy Kaim, Pauliny Puślednik, Anny Radwan i Doroty Segdy
2021 – 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” – Nagrody indywidualne dla Ewy Kaim i Anny Radwan
Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
obsada
Natalia Kaja Chmielewska
Aldona Grochal
Ewa Kaim
Paulina Puślednik, /Paulina Kondrak
Anna Radwan
Dorota Segda
Szymon Czacki
Adam Nawojczyk
Jacek Romanowski
Robert Ciszewski (gościnnie), Stanisław Linowski, Mikołaj Kubacki, Maciej Charyton
Stanisław Linowski, Michał Balicki (gościnnie)
Łukasz Szczepanowski, Przemysław Przestrzelski, Przemysław Kowalski (gościnnie)
Twórcy
Agnieszka Glińska reżyseria / opracowanie i adaptacja
Marta Konarzewska scenariusz i adaptacja
Monika Nyckowska scenografia
Igor Nikiforow, Jerzy Rogiewicz muzyka
Jacqueline Sobiszewski reżyseria światła
Ewa Wrześniak inspicjentka / suflerka
Paulina Puślednik asystentka reżyserki
Jagna Janicka kostiumy
Anna Rogóż asystentka scenografki
Ewa Pieronkiewicz (ASP) asystentka kostiumografki
Weronika Pelczyńska konsultacje choreograficzne
Franciszek Przybylski wideo
Konkurs Poetycki Exodus '25
STREFA EXODUS
15 listopada odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Exodus ’25.
Podczas tego wspaniałego wydarzenia odbył się recital Mariusza Śniegulskiego oraz spotkanie z poezją Tadeusza Jasturna.
P R O T O K Ó Ł
z obrad jury Konkursu Poetyckiego Exodus ‘25
Jury Konkursu Poetyckiego Exodus ’25, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Bez Limitu”, w składzie: Tomasz Jastrun – przewodniczący, Mirosław Bochenek i Juliusz Wątroba, obradujące 3 listopada 2025 roku, po zapoznaniu się z 920 zestawami wierszy postanowiło przyznać:
* Pierwszą nagrodę w wysokości 4000 złotych (brutto), Dominice Miedzińskiej-Golczyk z Częstochowy (godło: Listopad25) za zestaw wierszy „Do Matki”, „Lata dwudzieste” i „Walizki”.
* Drugą nagrodę w wysokości 3000 złotych (brutto) Emilii Mazurek z Warszawy (godło: Czukcza) za zestaw wierszy „Postój”, „Armand Duplantis bije rekord świata” i „Pierwszy grzech główny”.
* Trzecią nagrodę w wysokości 2000 złotych (brutto) Maciejowi Gardziejewskiemu z Warszawy, (godło: Berberys) za zestaw wierszy *** (Wypatrywali ludzi z kwiatami”, *** (Batiuszka Mykoła budzi się przed świtem” i *** (Oficer właśnie zamykał furtkę).
Jury przyznało również sześć równorzędnych wyróżnień w wysokości 500 złotych (brutto) każde:
* Anecie Jasłowskiej z Wrzosowa w gminie Kamień Pomorski (godło: Sznur Jutowy) za wiersz „Bez skrzydeł”,
* Katarzynie Kamińskiej z Oleśnicy (godło: Różnicówka) za wiersz „Zapleciny”,
* Małgorzacie Machnicy z Lublina (godło: Szepciara) za wiersz „Jeśli zapomnę”,
* Jakubowi Wasilewskiemu z Koła (godło: Lapis-Lazuri) za wiersz „Warszawski spleen”,
* Kacprowi Wiewiórze z Bralęcina w gminie Dolice, województwo zachodniopomorskie (godło: Wersyfikator) za wiersz „To pytanie nie na miejscu”,
* Leszkowi Wójcikowi z Lubaczowa (godło: Teofrast) za wiersz „Trudno”.
Jurorzy są zaskoczeni dużą ilością nadesłanych na konkurs prac, a szczególnie dobrych wierszy i mają nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany, a także, że w przyszłych edycjach zostanie uhonorowanych jeszcze więcej artystów pióra.
Chybie, 3 listopada 2025 roku
Dominika Miedzińska-Golczyk, I nagroda
Do Matki
Drogi byś nie poznała
Skręca się teraz po asfaltowym ślimaku
Ani muzyki, w której nie ma melodii
Ani rozmów przez komputer
Inny jest też smak pomidorów
Wiesz, nie ma już telefonów z tarczą
Są czaty i wideorozmowy
Nie ma spontanicznych odwiedzin
Ani odpustów z karuzelą
Rzadko już czuję zapach
krochmalonej pościeli
i świeżego prania na sznurze
Ale konstelacja gwiazd na letnim niebie
jest taka sama
I zapach skoszonej trawy
I ból zdartego kolana
jest taki sam
Są teraz mamy, które tulą dłużej
i ludzie, którzy mówią „kocham” bez wstydu.
Nie trzeba milczeć ze strachu ani bać się głodu
I mnie byś nie poznała
Może po dłoniach
Są teraz takie jak Twoje
Emilia Mazurek, II nagroda
Postój
Zmrok. Parking na autostradzie
gdzieś za Klagenfurtem. Miasteczka
wtulone w miękkość dolin
zapalają kryształowe lampy
w koncertowych salach pod gołym niebem.
Wracam ze stacji benzynowej,
taszcząc plastikowe baniaki z wodą.
Za moimi plecami
kłócą się po rumuńsku
kierowcy ciężarówek. Swojsko,
soczyście.
Właśnie wysiadłaś z kampera. Ciekawskimi
nozdrzami zapamiętujesz zapach jeszcze
rozgrzanych górskich łąk. Nareszcie uwolniona
z podróżnego odrętwienia
wbiegłaś w przydrożną zieleń.
Do reklamówki rwiesz mirabelki
z poskręcanych gałęzi.
Jedną garść owoców ciskasz w niebo;
żółte kulki nie spadły, pozostają
jasnymi punktami na ciemnym stropie.
Światła rozpędzonych samochodów
przecinają twoje ciało jak strzały z bata
ostatnimi akordami Mondnacht Schumanna.
Maciej Gardziejewski, III nagroda
Oficer właśnie zamykał furtkę, gdy podjechali
pod dom. Zdążył jej przekazać list, decyzję
o awansie, słowa współczucia od Państwa,
wsiadł pośpiesznie do samochodu i odjechał.
Ona stała przed chałupą z tym listem
w dłoni gdy postawili na podwórku kartony
ze zmywarką i odkurzaczem. Blada, milcząca,
nie mogła tego wszystkiego zrozumieć.
Wnieść? Zapytał niższy pokazując głową na dom.
Przed chwilą usłyszała, że od tygodnia nie żyje,
a teraz to. Przesyłka od niego. Z samego Chersonia.
Po dwóch tygodniach dotarła na ich buriackie podwórze.
Kury nieufnie zbliżyły się do paczek,
troje małych dzieci kucnęło opodal,
pierwsze krople deszczu zabębniły
o wiadro stojące na desce na cembrowinie
studni i o dna garnków schnących na płocie.
Bóg daje, Bóg zabiera, powiedział
wyższy. Życie, westchnął ten niższy.
Ukłonili się wdowie i odjechali. Mieli
jeszcze parę lodówek na pace.























